Kalotaszegi írásos varrottas
A régi hímzésmódok legerőteljesebb fajtája, mely házilag font és szőtt kendervászonra készül. Nevét a szabadon hajló előírt vonalakról kapta. A mintát először rárajzolják a vászonra, majd zsinórszerű öltésekkel ékesítik. Gazdag szín és mintavilág jellemző.
A minták között megtalálhatók többek között: nővényi minták, égitestek, aranyalma változatos formában, csepp, ovális vagy kerek alakú maggal, csipkézett illetve virágszirmokkal díszített széllel. Gyakori minta az életfa, s a nagyrózsás, félkoszorús motívumok mellett a tulipán különböző változatai is fellehetőek. A kacskaringós, lágy hajlású, szimmetrikus elrendezésű ékességek az égőpiros, a fekete és a kék színvilágban pompáznak.
A kalotaszegi írásos varrottas elég gyakori alkalmazása az ágypárna. Egy falusi tisztaszobának nélkülözhetetlen elme. Valamint írásos varrottas elemeket fedezhetünk fel a hagyományos Kalotaszegi népviseleten is. Főleg mellények díszítéseként bukkan fel.
Másik gyakori előfordulási helye a írásos varrottasnak a termek, templomok. A Kalotaszegi templomok nagy része írásos varrottas díszítéssel rendelkezik. Padok előkéje és szószékek díszítéseként elég gyakran fordul elő.