Kalotaszegi vagdalásos varrottas
A sok szorgos kéz alázatos munkájának ügyességének, pontosságának köszönhetően Kalotaszeg, egy fogalommá válik. Bárhol járjunk a világban ott ahol magyarok élnek, ismerik a szót, „Kalotaszeg”. Kalotaszeg ismeretes, népviseletéről, táncairól, hagyományairól, népművészetéről.
Lakossága a szó legnemesebb értelmében is hagyományőrző. Apáról fiúra, anyáról leányra száll e művészet hagyománya. Bármennyire is hihetetlen. Mai világunkban azt itt született leánykák már kiskorukban elsajátítják ennek a tudománynak a művészetét. Az élet természetes részévé válik, hogy varrnak. Ily módon segítenek a szüleiknek. Ma is általános kép ha végigmegyünk Kalotaszeg utcáin hogy a kapuban asszonyok varrnak. És még mindig összegyűlnek téli esténként, kisseb társaságba csatlakozva együtt kézimunkáznak. Az itt bemutatott kézimunka egy számolási technikán alapszik.
Lényege, hogy rögzítsük az anyag szálait, majd megvagdossuk és kihúzzuk őket. Innen a vagdalásos név. Technikája a következő:
- A munka előkészítésénél pontosan kiszámoljuk hogy adott anyagra elfér-e az adott minta.
- Majd elkezdődik az igazi munka. Az anyag közepétől kezdve rögzítjük a vásznon a mintát, kivarrjuk a minta körvonalait. Ami lehet 3, vagy 4 akasztalatós. Az akasztalat szó alatt értjük, hogy hány szálat rögzítünk a minta kontúrjának varrásakor. Általában három akasztalattal dolgozunk. Ettől függ majd a rácsozás mérete. És a minta nagysága.
- Megvagdossuk a rögzített szálak mentén az anyagot. Keresztben kihúzzuk őket.
- Az így kapott rácsos részt betöltjük.
- A levelezés. A rögzítéssel körbezárt mintára kivarrjuk a virágok, levelek mintáit.
Anyagát tekintve, kezdetben ez a munka is a két nyüstős vászonra készült. Ennek adott volt a szélessége emiatt a nagyobb méretű dolgokat , csak toldással lehetett megoldani. A kivarrt minta is nagyon apró volt. A gyárak megjelenésével ez a gond is megoldódik. Megjelenik a „panama” vászon. Szélesebb és az anyaga 100%-os pamut. Szálai is vastagabbak. Domináns szerepe lesz ennek a munkának az előállításában. Így már nagyobb dolgokat is készíthettek, a minta az anyag szövésének köszönhetően jobban elterül a vásznon, mutatósabb, szebb lesz. A minták változatosak, Ilyen a napraforgós, a nyárszai, rózsás, tulipános, csillagos, ágas, pávás, kakasos, rigós. Ezek közül a leggyakrabban előfordulok a napraforgós és a nyárszai. A többi mintával valójában csak a kalotaszegi cifra szobában találkozunk. Féltve őrzött kincsek, amit a minta bonyolultsága miatt szinte mindenki csak saját maga részére varr. A mintákat tekintve vannak új irányzatok is, ilyenek a német minták. Amik teljesen más mintavilágot hoznak mint egy újítást, a már klasszikusnak nevezhető kalotaszegi minták mellett. Technikája ugyanaz, viszont mintázata elkülönül a mi jellegzetes formáinktól. Ezen mintás terítőkből csak elenyésző mennyiséget találhatunk. A kalotaszegi kézimunka színvilága általában fehérrel varrt fehér. Az estek nagy részében ez a szín jellemző. Azonban előfordul még fehér alapon varrt piros, bézs, kék, és fehér-piros és fekete. Azonban külön kérés a szín, a forma, és méret végtelen variációja lehetséges.